Öğretim Elemanlarına Yönelik Eğitimler

Sistem tanıtımı ve kullanımına yönelik olarak Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 14     adımdan     oluşan     bir     eğitim     seti     hazırlamış     ve     web sitesinde  Akademik     Personel    Girişi”     sekmesinde yayınlanmıştır. Bu eğitim setinde sistem kullanımının tanıtımın yapıldığı infografik ve sistemin açılışından, içerik hazırlamaya kadar geniş bir konu alanını içeren videolar yer almaktadır.

Eğitim setinde yer alan adımlara ve videoların ayrıntılarına Tablo 1.de yer verilmiştir.

Tablo 1: Öğretim Elemanlarına Yönelik Destek Hizmetleri Eğitim Seti İçeriği

Adımlar Bilgilendirme
Öğretim

Elemanlarımıza

Yönelik Sistem

Tanıtımının

Yapıldığı

İnfografik

Adım-1: Sisteme

Nasıl Giriş Yapabilirim?

İlk adımda “ue.sinop.edu.tr” adresine bağlanmanız gerekmektedir. Karşınıza gelen ekrandan Kullanıcı Adı kutucuğuna “TC Kimlik Numarası” ve şifre kutucuğuna “OBS Şifrenizi” girerek Öğrenme Yönetim Sistemine giriş yapabilirsiniz. Detaylı bilginin yer aldığı video için tıklayınız .
Adım-2: Sistemi

Nasıl

Kullanabilirim?

Sisteme giriş yaptıktan sonra “Derslerim” sekmesinden tüm derslerinizi görüntüleyebilirsiniz. Her haftaya ilişkin bir video ve öğrenciler ile iletişim kurabilmeniz için forum sayfası oluşturmanız zorunlu olup,

mümkünse ses kaydı ve bir doküman yüklemeniz beklenmektedir.

Detaylı bilgi için videoyu izleyiniz.

Adım-3: Ders

Videolarımı

Nasıl

Çekebilirim?

Ders videolarının çekimi için öğretim elemanlarımıza iki seçenek sunulmuştur.

1.Kişisel bilgisayarınız, kameranız, mikrofonunuz ve internet bağlantınız bulunması durumunda ders videolarınızı ev ya da ofislerinizde çekebilirsiniz. Ders videosu çekimi için önerilen programların tanıtımına ilişkin videolara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Öğretim Elemanları İçin Hazırlanmış Olan Alternatif Video Hazırlama

Programları Tanıtım Videoları

ZOOM Canlı Ders Videosu Oluşturma

Office 365 PowerPoint ile Ders Videosu Oluşturma

PowerPoint ile Anlatım Ders Videosu Oluşturma

OBS Studio ile Ders Videosu Oluşturma Icecream Video ile Ders Videosu Düzenleme

2. Kişisel imkânlarınız dâhilinde teknik altyapıya (kişisel bilgisayar, internet, kamera, mikrofon) sahip olmamanız durumunda birimlerinizde kurulmuş olan çekim sınıflarında ders videolarınızı çekebilirsiniz.

Adım-4: Ders Videolarımı derslerime nasıl ekleyebilirim? Sinop Üniversitesi bünyesinde toplam 1673 ders yürütülmekte olup videoların tek bir server üzerinde barındırılması mümkün değildir. Bu yüzden hazırlanan ders videoları aracı bir platform üzerinden derse eklenmelidir. Önerilen bazı platformlara aşağıda yer verilmiştir.

 1. Office 365 kullanarak ders videosu ekleme
 2. Youtube üzerinden ders videosu ekleme
  1. Bir hesap oluşturunuz
  2. Youtube üzerinde bir kanal açınız ve videolarınızı bu kanala yükleyiniz

2.3 15 dakikadan uzun videolar yüklemek için hesabınızın doğrulamasını yapınız.

2.4 Videonuzu derse yükleyiniz

 1. Google Drive üzerinden ders videosu ekleme
 2. Dailymotion sitesi üzerinden ders videosu ekleme
Adım-5: Derslerimin ses kaydını nasıl çekebilirim? Derslerinizde ders videosu ile birlikte birde ses kaydı bulunması gerekmektedir. Bu nedenle ses kaydı gerçekleştirmeniz için gerekli olan programlar ve kullanımları ile ilgili detaylı bilgiye videodan ulaşabilirsiniz
 Adım-6: Ses kaydını dersime nasıl yükleyebilirim? Çekmiş olduğunuz ses kaydını sisteme yüklemek için videoyu izleyebilirseniz
Adım- 7: Diğer ders materyallerini nasıl hazırlayabilirim? Aşağıdaki videolarda dersleriniz için hazırlayabileceğiniz alternatif materyal hazırlama örneklerine yer verilmiştir. Bu yazılımları kullanarak alternatif materyaller geliştirebilirsiniz.

7.1. Powerpoint ile Sunum Hazırlama

7.1.1. Powerpoint Ekle ve Giriş Menüsü

7.1.2. Powerpointte Animasyon Geçiş ve Düzen Menüsü

7.2. CANVA ile Poster ya da İnfografik Hazırlama

7.2.1. Canva ve Powerpoint’i Kullanarak Etkili Sunum Hazırlayın

7.3. H5p ile Resim Eşleştirme Oyunu Oluşturma

7.3.1 Resim Eşleştirme Oyunu

7.4. Google Form ile Quiz Oluşturma

7.4.1 Çevrimiçi Formlar Oluşturma

7..5. Wordart ile Kelime Bulutu Oluşturma

Adım- 8: Diğer ders içeriklerini sisteme nasıl yükleyebilirim? Derslerinizde kullanacağınız diğer ders içeriklerini sisteme yüklemek için videodaki adımları izleyebilirseniz.
Adım- 9: Forum nasıl açabilirim? Öğrencilerinizle sistemden iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için videoyu izleyiniz.
Adım- 10: Telif

Hakkına dikkat ediniz.

Öğrenme Yönetim Sistemi üzerine yüklenecek tüm materyallerden ilgili dersin öğretim elemanı sorumludur. Bu yüzden sisteme materyal yüklerken lütfen telif hakkını gözetiniz.

Ayrıntılı bilgi için linkteki sayfayı inceleyebilirsiniz.

http://www.telifhaklari.gov.tr/TelifHakkiNedir

Adım- 11: Nasıl ödev verebilirim? Öğrenme Yönetim Sistemi üzerinden öğrencilerinize ödev verebilir, ödevleri kontrol edebilir ve ödevlerini notlayabilirsiniz.
Ödevleri nasıl kontrol edebilirim? NOT: Öğrenciler sistem üzerinden birbirlerinin ödevlerini görüntüleyemezler. Yalnızca kendi ödevlerini görüntüleyebilirler.

Detaylı bilgi için videoyu izleyiniz

Adım- 12: Canlı ders yapabilir miyim? Canlı ders videolarını derslerime ekleyebilir miyim? İsteyen öğretim elemanları canlı ders gerçekleştirebilir ve canlı ders kayıtlarını derslerinde kullanabilirler. Canlı ders yapılabilecek alternatif ücretsiz bir platform olan Zoom kullanımı için videoyu izleyiniz
Adım- 13: Teknik ve sistemsel sorunlar ile

karşılaştığımda kime danışmalıyım?

“Öğretim Elemanlarına Yönelik Bilgilendirme ve Destek Hizmetleri” başlığı altında açıklanmıştır.
Adım 14- Sıkça Sorulan Sorular “Öğretim Elemanlarına Yönelik Bilgilendirme ve Destek Hizmetleri” başlığı altında açıklanmıştır.

Öğretim Elemanlarına Yönelik Bilgilendirme ve Destek Hizmetleri

Sistem Desteği için Uzaktan Eğitim Merkezi bünyesi çalışanları haricinde tüm birimlerde üç farklı kimlik görevlendirmesi yapılmıştır. Bu personelin genel görev tanımları aşağıdadır:

 1. UZEM Koordinatörü: Biriminde verilen derslerin kontrol edilmesi, eksiklerin bildirilmesi işlemlerini gerçekleştirmek.
 2. Sistem Yöneticileri: Kullanıcı adı, şifre, ders atama ve çıkarma işlemlerini gerçekleştirmek.
 3. Teknik Destek Personeli: Video çekimleri, montajlanması, sistem kullanımı gibi teknik gereksinimlerde yardım vermek.

UZEM bünyesinde görevli olan personeller tarafından, birim bazında görevlendirilmiş olan UZEM Koordinatörleri, Sistem Yöneticileri ve Teknik Destek Personelleri ile ayrı ayrı çevrimiçi toplantılar gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantılarda, sistem kullanımı ve görevleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılmış, gerekli teknik eğitimler verilmiştir. Ayrıca destek personelini içinde sistem kullanıma yönelik özel videolar çekilerek onlar ile paylaşılmıştır.

Görevlilerin listeleri eğitim paketi içerisindeki Adım 13’e eklenmiştir. Ayrıca Adım 14’de Sıkça Sorulan Sorular başlığı eklenerek öğretim elemanlarından gelen soruların cevapları buralara eklenmiştir. Aynı alana bir form açılarak sorun yaşadıkları zamanlarda uzaktan eğitime soru sormaları sağlanmıştır. Destek hizmetleri için eğitim paketine eklenen adımlara Tablo 2 de verilmiştir.

Tablo2. Destek hizmetleri için eğitim paketine eklenen adımlar

Adım- 13: Teknik ve sistemsel sorunlar ile karşılaştığım danışmalıyım Sistem Yöneticisi: Vermek ile yükümlü olduğunuz derslerin sistem üzerinde görünmemesi, sisteminizde fazla ders görünmesi durumunda ya da şifre ile ilgili yaşadığınız sorunlarda aşağıda iletişim bilgileri yer alan biriminiz (Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu) sistem yöneticilerine başvurunuz.

Teknik Destek Personeli: Video çekimleri, ders materyallerinin sisteme yüklenmesi ve diğer sorularda lütfen iletişim bilgileri aşağıda yer alan biriminiz (Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu) teknik destek personeline başvurunuz.

Adım 14-

Sıkça

Sorulan

Sorular

 1. YÖK tarafından hazırlanan açık destek ders materyallerini kulla miyim?

Eğer YÖK’ün ders havuzunda verdiğiniz derslerin materyalleri yer alıyor ise materyaller buradan alınarak derslere eklenebilir.

 1. Sadece YÖK ders havuzundaki materyalleri kullansam yeterli midir?

Eğer YÖK’ün ders havuzunda verdiğiniz derslerin materyalleri yer alıyor ise materyalleri kullanabilirsiniz.

 1. YÖK ders havuzundaki materyalleri öğrencilerim nasıl görüntüleyecek?

Havuzdaki derslerin indirilerek ya da linklerinin alınarak Öğrenme Yönetim Sistemindeki dersler sekmesindeki ilgili dersin altına yüklenmesi gerekmektedir.

 1. Videolar ne kadar uzun olmalıdır?

Uzaktan Eğitim Öğrenme Yönetim Sistemine yüklenecek ders videolarının sürelerinin her ders saati için 15 (onbeş) dakika olması ve toplamda 45 (kırkbeş) dakikayı geçmemesi esastır.

Örneğin, 6 (altı) teorik ders saati olan bir öğretim elemanı örgün eğitimde 270 (ikiyüzyetmiş) dakika ders anlatması gerekirken, aynı öğretim elemanı uzaktan eğitim için ayrı ayrı 45 (kırkbeş)’er dakikalık (iki) adet ders videosu hazırlayacaktır.

 1. Sınavlar nasıl yapılacaktır?

Vize sınavları ödev olarak 10 Nisan- 10 Mayıs arasında verilecektir.

 1. Uygulamalı dersler nasıl işlenecek?

Üniversitemiz Senatosunun önemle rica 25/03/2020 tarihli ve 2020/60 sayılı birimlerimizde yürütülecek uygulama yoğunluklu dersler ile laboratuvar derslerinin nasıl yapılacağı ve dönemin muhtemel uzatılıp uzatılamayacağı hususu, ilgili Birimlerin Yönetim Kurulunca karara bağlanması gerekmektedir

 1. Yoklama takibi yapılacak mı?

Bu konuda YÖK’ün çalışmaları devam etmektedir. Karar verildiğinde bilgilendirme yapılacaktır. 8. Hangi haftaların derslerini yüklemeliyim?

Eğitimin kesintiye uğradığı 6. haftadan itibaren ders materyallerinin yüklenmesi beklenmektedir. İlk 5 haftanın materyallerinin yüklenmesi isteğe bırakılmıştır.

 1. Youtube videolarını kullanabilir miyim? Başkalarının materyallerini kullanabilir miyim?

Telif hakkı olmayan video ya da dokümanlar derslere yüklenebilir. Sisteme yüklenilen materyallerden ilgili dersin öğretim elemanı sorumludur.

 1. Youtube yerine farklı bir ortamdan videolarımı çekebilir miyim?

Sisteme eklenecek olan videoların nerede barındırıldığının önemi yoktur. İstenilen bir ortamdan sisteme video eklenebilir.

11.Youtube’a yüklediğim ders videosu herkes tarafından görüntülenecek mi? 

Youtube’a videonuzu yüklerken, görünürlük seçeneğini “Herkese Açık” seçerseniz, videolarınız youtube aramalarında gözükür. Eğer görünürlük seçeneğini “Liste dışı” seçerseniz, videolarınız youtube aramalarında gözükmez, bağlantıya(linke) sahip olan tüm kullanıcılar tarafından görülebilir. Liste dışı videolarınız, kanalınızın “Videolar” sekmesini ziyaret eden diğer kullanıcılara gösterilmez.

12. Youtube’a 15 dakikadan uzun videolar yükleyemiyorum ne yapmalıyım?

Varsayılan olarak en fazla 15 dakika uzunluğundaki videoları yükleyebilirsiniz. Doğrulanan hesaplar, 15 dakikadan daha uzun videolar yükleyebilir. Detaylı bilgi için videoyu izleyiniz

Google Hesabınızı doğrulamak için: https://www.youtube.com/verify adresine gidin. Google Hesabınızı doğrulama adımlarını uygulayın. Doğrulama kodunu mobil cihaza kısa mesaj veya otomatik sesli arama yoluyla almayı seçebilirsiniz. Detaylı bilgi için bakınız: https://support.google.com/youtube/answer/71673?visit_id=6372064897

607636472824647865&hl=tr&rd=1